امروز: شنبه 30 تیر 1397 برابر با 21 جولای 2018

اخبار مهم روز
سال نو مبارک... - چهارشنبه, 28 اسفند 1392 00:00
جداول مصلحات و طبع خوراکیها - چهارشنبه, 01 آبان 1392 23:02

جانورشناسی زالو

  • یکشنبه, 12 آبان 1392
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

 

زالو جزء نرم تنان می باشد که 650 گونه آن تا به حال شناسایی شده و از این تعداد 50 نوع آن از خون پستانداران تغذیه می کند. زالوی طبی، هیرودو مدیسینالیس نام دارد و مشخصه آن نوارهای سبز زیتونی تا سبز لجنی در پشت آن است. زالوهای سیاه رنگ یا سرمه ای رنگ و یا زالوی بسیار درشت (بزرگ تر از 12سانتیمتر) اغلب نامناسب و خطرناکند.

 

حدود یک پنجم گونه های زالو، در دریاها زندگی میکنند و انگل ماهیان و سایر آبزیان هستند. بیشتر زالوها در آبهای کم عمق، دریاچه ها و تالابهای گل آلود، که به مقدار فراوان در آنها گیاه آبزی وجود دارد، زندگی می کنند.

 

در تاریخ زبان انگلیسی، واژه leech در انگلیسی قدیم دو معنی مختلف دارد 1- کرم خونخوار 2- برخی از انواع زالوها سمی و خطرناک هستند، امّا گونه ای از زالو وجود دارد که اثرات درمانی قابل توجهی دارد، این نوع زالو را زالوی طبی به نام علمی هیرودو مدیسینالیس می نامند.

 

همه زالوها خونخوار نیستند و برخی با شکار کردن کرم های خاکی و... تغذیه می کنند( مانند haemopis sanguisuga  که 30 سانتیمتر طول دارد و از کرم خاکی و حیوانات مرده در حال فساد تغذیه می کند).

 

اکثر زالوها انگل می باشند، این حیوانات بیشتر انگل مهره داران و به ندرت انگل بی مهرگان می شوند. رنگ رنگ زالوی پزشکی متنوع است و غالباً زیتونی سیاه یا قهوه ای و یا حنایی مایل به سیاه است.

 

این انگل خارجی (اکتوپارازیت) از خون پرندگان، ماهی ها، قورباغه و وزغ، همچنین از خون پستانداران تغذیه می کند و خود طعمه مهره داران آبزی، ماهی ها و گوشتخواران می شود. این نوع زالو خونخوار است و برای تغذیه و بقای حیات خود نیاز به خونخواری از انسان یا جانوران دیگر دارد. زالو از گونه های در معرض خطر بوده و خویشاوندی نزدیکی با کرم خاکی از نماتودها دارد ولی بر خلاف نماتود ها اندکی پهن تر از گرد هستند.

 

ص 22

 

 

            منبع: کتاب زالو درمانی در طب سنتی و طب رایج

2488 بازدید
رای دادن به این مورد
(3 رای)
منتشر شده در زالو درمانی
کد خبر: 244
مجموعه های بیشتر: « تاریخچه زالو

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

با ما در تماس باشید

 

‪Google+‬‏

حالت های رنگی