امروز: شنبه 30 تیر 1397 برابر با 21 جولای 2018

اخبار مهم روز
سال نو مبارک... - چهارشنبه, 28 اسفند 1392 00:00
جداول مصلحات و طبع خوراکیها - چهارشنبه, 01 آبان 1392 23:02
طب سوزنی

طب سوزنی (2)

پنج شنبه, 23 آبان 1392

1بر اساس پایۀ طب سوزنی چینی ها تمام پدیده های طبیعی را به دو قسمت متضاد تقسیم بندی نموده اند. شب و روز، بالا و پایین، مرد و زن، خوب و بد، ..... تماماً نشان دهنده این دوگانگی هستند. این تفکر مربوط به تضادها در «یین» و «یانگ» مطلق نیست و جنبه نسبی دارد. این تضاد، یک پدیده بی حرکت و ایستائیست، که یک ریتم دینامیک و ابدی دارد و تداخل همین «یین» و «یانگ» است که رشد، تغییر شکل و مرگ را سبب می گردد «یین» و «یانگ» به وسیله جریان یافتن انرژی حیاتی که به عقیده چینی ها به طریق یک سیستم پیچیده و در مسیرهایی به نام «مریدیان» در بدن جریان می یابد، باعث ابقاء زندگی و سلامتی می شود.

در فلسفه قدیم چین، شناخت سه کلمه «یین» و «یانگ» و تائو لازم است. کلمه «یانگ» به طور عامیانه به معنی روشنایی، خورشید یا آنچه که به آن تعلق دارد می باشد(مثبت، آفتاب، آشکار) و کلمه «یین» به مفهوم «فقدان روشنایی» و بنابراین(سایه و تاریکی، مؤنث ، منفی) فقط از مبانی این دو کلمه مشخص می شود که در معنی حالت تضاد و ضدّیت دارد. یعنی «یانگ» حالت گرم بودن و تحرک و «یین» حالت سرد بودن و کم تحرکی.  

یکشنبه, 19 آبان 1392

بشر از ابتدای پیدایش، همواره در تسکین دردها و مداوای بیماریهایش می کوشیده است.مجموعه چنین تلاشها و نتیجه ارزنده آن را قبل از پیدایش طب جدید، طب سنتی می خوانند.

 

همانطور که می دانید طب جدید که از اواسط قرن 19 به بعد قدم به عرصه وجود نهاده است و از همان ابتدا طب سنتی را در همه جوانب تحت الشعاع قرار داده است و همچنان این سیر تحولاتی ادامه دارد، متأسفانه منجر به نابودی طب سنتی در دنیا شده است لیکن در دو دهه اخیر با توجه به نتایج ارزنده طب سنتی، جوامع بشری دوباره به طب سنتی رو اورده اند.البته باید متذکر شد که این خود زاییده  تحقیقات در طب جدید است و در همین دو دهه اخیر، که علاوه بر پزشکی کلاسیک طرق مختلف مداوا از قبیل فیزیو تراپی، استئوپاتی، کایروپراکتیک، هومیوپاتی، ناچراپاتی و از قبیل طب هندی یا آیورودا، طب یونی، طب ابوعلی سینا یا طب اسلامی و طب چینی نیز بر سر زبانها افتاده و در مجامع پزشکی به صورتی روی آنها بحث و گفتگو شده است. در میان انواع طرق مداوا در طب سنتی یک نوع روش مداوای عجیب که با فرو بردن سوزن های ظریف فلزی در نقاط مختلف بدن انجام می شود مورد توجه خاص قرار گرفته است. این روش معالجه در زبان فارسی طب سوزنی نام گرفته است. با اینکه از سال ها پیش طب سوزنی در ایران به عنوان یک روش معالجه عجیب و اسرارآمیز در چشم پزشکان و عموم مردم بوده ولیکن در سالهای اخیر با توجه به گسترش طب سوزنی در سراسر جهان، در ایران هم این روش درمانی کماکان توسط بعضی از متخصصان استفاده می شود و از معروفیت خاصی برخوردار شده است.

 

با ما در تماس باشید

 

‪Google+‬‏

حالت های رنگی