امروز: شنبه 30 تیر 1397 برابر با 21 جولای 2018

اخبار مهم روز
سال نو مبارک... - چهارشنبه, 28 اسفند 1392 00:00
جداول مصلحات و طبع خوراکیها - چهارشنبه, 01 آبان 1392 23:02

ملح(نمک)

  • دوشنبه, 17 فروردين 1394
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

بسمه تعالی

با توجه به اینکه امروزه تبلیغات زیادی در پرهیز مصرف نمک می شود که نمک موجب افزایش فشار خون، سکته های قلبی، سرطان معده، پوکی استخوان و غیره می شود خود را موظف دانسته تا واقعیاتی را در این چند سطر بازگو کنیم.

طب سنتی ایرانی اسلامی با توجه به غیر طبیعی بودن نمکِ امروز آن را منع کرده و تاکید بسیاری در مصرف نمک طبیعی داشته که با استناد به کتاب فارموکولوژی طب سنتی ایرانی اسلامی (مخزن الادویه مرحوم عقیلی خراسانی)، نمکِ سنگِ شفاف را توصیه می کند و همینطور این کتاب که همه متخصصین طب سنتی از ان به عنوان منبع استفاده می کنند نمک دریا را که امروزه بعضی از متخصصین طب سنتی توصیه میکنند را بدترین نوع نمک می دانند و قابل توجه است که در عین حال این نمک بهتر از نمک دریای تصفیه شده است.

البته تصفیه صحیح نمک نیز در منابع طب سنتی که در زیر آمده بسیار توصیه می شود.

و البته نباید فراموش شود که دانش پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) که ارتباط مستقیمی با پروردگار مهربان داشته اند از دانش برخی پزشکان غرب زده بیشتر است منتها این توصیه نیز شده که بنده آنرا اینگونه بیان میکنم:(اندازه نگهدار که اندازه نکوست).

حتی میتوان گفت که چشیدن نمک قبل و بعد از غذا که در اسلام توصیه می شود پیشگیری و درمان بسیار مناسبی  در بیماری فشار خون و بسیاری از بیماریهای دیگر است.

و امیدواریم که به جای این همه تبلیغ جهت پرهیز از نمک، اولا نمک طبیعی را از نمک غیر طبیعی که با طبیعت بدن انسان ناسازگار است جدا کنند، ثانیا قدری پرهیز از مصرف محصولات غیرطبیعی از قبیل نوشابه، انواع فست فود، گوشت گاو، مرغ های دارو خورده و هزاران چیز دیگری که بازکردن آن در این متن به جهت طولانی شدن مطلب نمی گنجد را توصیه کنند.

نمک(ملح)

انواع نمک: نمک سنگ و نمک دریا.

نمک سنگ: رطوبتیست که از شکافهای بعضی کوه ها و غار ها و قعر زمین تراوش می کند و منعقد شده و تبدیل به سنگ می گردد.

بهترين نوع آن سفيد، سخت، صاف و شفاف است كه در گذشته آن را نمک اندراني می نامیدند.

بدترين نوع نمک، نمک دریاست.

طبيعت آن: گرم و خشک و هر چه تلخ‌تر باشد گرم‌تر است.

 

موارد استفاده: در مزاج های سرد، کمک در هضم غذا، رفع سنگینی معده، بازکننده انسدادهای کبد و طحال، كشنده كرم معده و روده و از بین برنده بادهای مهاجر در بدن است.

مضربرای گرم مزاجان، کلیه و مثانه، اسهال آور و همینطور منی را رقیق می گرداند. مصلح آن جهت رفع ضررش مصرف آن با روغن تازه گاو و گاوميش و بز است.

افعال و خواص آن: محمد بن يعقوب كليني روايت كند مرفوع از حضرت ابي عبدالله عليه ‌السلام كه حضرت رسالت پناه صلي الله عليه و آله و سلم خطاب به علي ابن ابي طالب علیه السلام كرده فرمودند يا علي افتتاح كن طعام خود را به خوردن نمك و اختتام كن به نمك پس به درستي كه شخصي كه افتتاح كند طعام خود را به نمك و اختتام كند به نمك محفوظ می‌ماند از هفتاد و دو مرض از جمله آنها جنون و جذام و برص است.

و در حديث ديگر وارد است از آن حضرت عليه السلام كه هر كه بر لقمه اول طعام خود نمك پاشيده بخورد دور می‌شود از آن نمش وجه يعني لكه‌هایي كه بر صورت مي‌افتد.

و در حديث ديگر وارد است از همان حضرت عليه السلام كه حق سبحانه تعالي وحي كرده به سوي حضرت موسي عليه السلام كه اي موسي طعام خود را ابتدا كن به ملح(نمک) و ختم كن به ملح به درستي كه دوا است هفتاد مرض را كه اهون و اضعف آنها جنون و جذام و برص و درد گلو، دندان و شکم است.

و در حديث ديگر از حضرت رسالت مآب صلي الله عليه و آله و سلم روایت شده است که سید و سرور نانخورش ها نمک است.

و نیز در حدیث دیگر وارد است که فرمودند که هر که پیش از خوردن هر چيز و بعد از خوردن هر چيز نمك بخورد سيصد و سي مرض از او دفع می‌گردد كه اهون(کمترین) آنها جذام است.

و در حديث ديگر از حضرت ابي عبدالله عليه السلام روایت شده كه حضرت رسول الله صلي الله عليه و آله را عقرب گزيد پس آن حضرت صلي الله عليه و آله لعنت فرمودند عقرب را و فرمودند كه نگذاشتي تو هيچ مؤمني را كه اذيت نرسانيدي و نه هيچ كافري را، پس نمك طلبيدند و بر آن موضع ماليدند درد ساكن شد پس فرمودند كه اگر مي‌دانستند مردم چه خاصيت است در ملح هر آينه خواهش نمي‌كردند به آن ترياق(پادزهر) را و احاديث بسياري در فضيلت ملح وارد است و به اين چند حديث اكتفا نموده شد.

و طبق نظر حکمای گذشته لطافت دهنده و لاغر کننده و قبض دهنده و خشک کننده و انسداد آور و قوّت قبض آن بیشتر از سایر افعال آنست.

*- دفع کننده عفونت خون و از بین برنده غلبه بلغم و سوداست(چون گدازنده اخلاط جامد است).

*- نمکی که تفت داده شده باشد، قوت تحلیل، لطافت دادن و شوری آن کمتر می شود و اگر چند مرتبه آن را بشویند سپس خشک کنند، خشک کننده بدون سوزش است و قوت اسهال آن ضعیف می گردد و در کل انواع آن مسهل بلغم و سودا، نیکوکننده رنگ چهره، مصلح غذاهای سرد و نیکو کننده طعم غذا،سبزیجات، حبوبات بی مزه، ترشیها و گوشتها و امثال آنهاست.

تاثیر آن بر اندامهای مختلف بدن:

*سر*

نمک سنگ تقویت کننده حافظه است.

شستشوی سر توسط مخلوط آن با شحم هندوانه ابوجهل برای زخم های موجود در سر مفید است.

ترکیب آن با سرکه جهت سَعفَه(جوشهای در سر) و قوبا(زبری همراه با خارش بسیار).

با صبر(آلوئه ورا) جهت نزلات امراض.

*چشم*

همانند سرمه به مژگان کشیدن جهت سُلاق[1] و بياض[2] و سبل[3] و تقويت بینایی چشم خصوصاً با نمک سنگ مفید است.

 

 

*سینه*

آشاميدن محلول سنگ نمک و سایر انواع آن جهت از بین بردن بلغم چسبنده از سينه مفید است.

مصرف آن با عسل و سركه جهت ورم گلو(دیفتری) و ورم زبان کوچک مفيد است.

 

*اندامهای غذاء *

*- آشاميدن آن قی کردن را راحت کرده و قی کردن با آن بی نهایت برای اسهال خونی و با سکنجبین پاکسازی کننده معده است.

 

*- همۀ انواع نمک شستشو دهنده روده هاست و سودا را از عمق بدن خارج می کند.

برطرف کننده مزه بد غذاست.

*- نمک سنگ در دردهای معده ناشی از سردی مفید و با سکنجبین برای استسقا(ascite) و امراض سوداوی و بلغمی و باز کردن گرفتگیها مفید است.

 

*- مصرف آن با داروهای مسهل در قطع و اخراج اخلاط بلغمي و سوداوي و گشودن گرفتگیها نافع است.

*- ضماد آن با پونه کوهی و روغن و خمير نان جهت تحليل ورم بیضه های بلغمي مفید است.

 

*سموم*

*- ضماد آن با بزر كتان جهت گزیدن عقرب و با پونه کوهی و زوفا و عسل جهت گزیدن افعي شاخدار نافع است.

*- با سركه و عسل جهت گزیدگي هزارپا و زنبور و با سكنجبين جهت دفع ضرر تریاک مفید است.

 

*ورم ها و جوش ها*

*- ضماد آن با كف صابون جهت ورم ناشی از بادها و بلغم که متورم شده و با پونه کوهی و عسل جهت ورم های بلغمی مفید است.

*- ضماد آن با خمير جهت پختن دملها و با عسل و روغن زیتون جهت انفجار دمل ها مؤثر است.

 

*زخم ها و ورم ها*

مالیدن ترکیبی از نمک و روغن زيتون جهت خارش بدن و زخم آبله و جذام و با حنا در بیماری داخس[4] مفید است.

 

*سوختگی با آتش*

مالیدن آن با روغن زيتون جهت سوختگي آتش و جلوگیری از تاول زدن موضع سوختگی مجرب است.

 

*خونریزی*

اگر نمك را نرم ساییده سپس با روغن ياسمين مخلوط كرده و پارچه ای را به آن آغشته کرده و بر موضع فصد و يا ختنه و يا غير آن بگذارند خون آن را خیلی زود بند می آورد.

 

*مفاصل*

ضماد آن با روغن زيتون و غير آن و زفت و عسل در كوفتگي اعضا و وثي(در رفتگی یا رگ به رگ شدن) و با آرد گندم جهت پیچ خوردگی عصب و با روغن زیتون جهت رفع خستگی و بستن گرم كرده آن بر عضو جهت رفع دردهای سرد و بلغمی و ناشی از باد مفید است.

 

مضرات: مضر مغز گرم، ایجاد کننده تاریکی چشم، خارش بدن و ضعیف کننده بدنهای لاغر خصوصاً نمک دریا.

سوزاننده خون و خشک کننده اخلاط بدن و کم کننده مني به خصوص زیاده روی در مصرف آن.

قابل توجه است که مضرات آن در افراد دارای مزاج گرم و خشک خود را نشان میدهد و برای دفع ضرر آن میتوان از مصلح آن که در زیر آمده استفاده نمایند.

مصلح آن: صعتر و چربيها و چیزهای سرد و تر، ترشیهایی مانند: آبلیمو، آب زرشک، رب انار، آبغوره

 

 

 [1]سُلاق: سطبر گشتن و سرخ شدن کنار پلک را گویند و این علتی است که اگر مدتی برآید و علاج نکنند مژگان بریزد و کناره ٔ پلک بسوزد و فرد شود و بیشتری نزدیک بیغوله ٔ چشم افتد و گاهی نزدیک بیغوله ٔ بزرگ افتد که از سوی بینی است و گاهی بنزدیک بیغوله ٔ کوچک افتد که از سوی گوش است و این علت رطوبی باشد غلیظ گرم شده و سوخته و طبع بوره گرفته . (ذخیره خوارزمشاهی(

 

[2] بیاض: هو لون أبيض، و بياض رقيق في ظاهر القرنية أو غليظ في عمقها(آن رنگ سفید است، و سفید رقیق در روی قرنیه یا سفیدی غلیظ در عمق آن (بحر الجواهر)

 

[3] سبل: پرده نازکی که از ورم و بادکردگی عروق ظاهری در سطح ملتحمه چشم عارض می شود (بحر الجواهر)

 

[4] داخس: آماسی بود گرم و دردناک و با ضربان اندر حوالی ناخن و درد آن تا بغل دست و بیغوله ٔ ران برسد و باشد که تب آرد و باشد که ریش گردد و ریم کند و گنده شود و انگشت از آن بر خطر باشد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی)، کژدمه، عقربک

4188 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
کد خبر: 306

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

با ما در تماس باشید

 

‪Google+‬‏

حالت های رنگی