امروز: شنبه 30 تیر 1397 برابر با 21 جولای 2018

اخبار مهم روز
سال نو مبارک... - چهارشنبه, 28 اسفند 1392 00:00
جداول مصلحات و طبع خوراکیها - چهارشنبه, 01 آبان 1392 23:02

آشنایی با میوه انار

 • دوشنبه, 20 آبان 1392
 • نوشته شده توسط 
 • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
انار انار

طبیعت انار ترش: سرد و خشک

طبیعت انار شیرین: سرد و تر

افعال و خواص:

 1. ساییده پوست خشک آن بندآورنده خون می باشد

 2. آرام کننده گرم و حرارت معده و کبد گرم

 3. آرام کننده غلیان(جوشش) خلط خون و صفرا

 4. مانع ریزش مواد تباه کننده به معده

 5. ادرار آور و قاعده آور

 

 • مانع صعود بخار به مغز

 • از بین برنده خماری، قی و طپش قلب ناشی از گرما

 • خوردن آن بعد از غذا مانع صعود بخارات به مغز می شود.

 • مضمضه کردن و نگه داشتن آن در دهان زخم های آن را از بین می برد.

 • اگر در ظرف مسی خوب پخته شود جهت آکله دهان مجرب است.

 • اگر عصاره آن را پخته تا غلیظ شود و با عسل بیامیزند، چکاندن آن جهت زخم های بینی و درد گوش مفید است و برای از بین بردن گوشتهای زائد نیز نافع است.

 • اگر پوست و تخم آن را خوب پخته تا کاملاً له شود، ضمادش جهت بیماری جرب و خارش ناشی از غلبه خلط صفرا مجرب است.

 • سویق(آرد نرم) آن قبض دهنده است و جهت برطرف کردن میل زنان حامله و .... به خوردن گِل  موثر است.

  و رب انار ترش در انجام این عمل از آب سویق آن مؤثر تر است.

 • انار ملس بخصوص همراه با طباشیر قاعده آور است.

 • نفاخ است، بهمین دلیل در مزاج های گرم باعث نعوظ می شود.

 • جلا دهنده پوست است.

 •  

  مضرات:

   

  1. مصرف بیش از حد انار ترش باعث زخم شدن روده ها و بیماری سحج می شود.

  2. برای مزاج های سرد مضر است و ضعیف کننده قوۀ جاذبه کبد و نیروی جنسی است.

   

   

   

  مصلح انار ترش:

   

  انار شیرین، زنجبیل پرورده، سیر

   

   

   

   

   

  انار در قران و روایات اسلامی:

   


  نام قرآنى: الرمان

   

  نام علمى: Punica granatum Linn از خانوادۀ Punicaceae

   

  اشارات و منابع قرآنى:

   

  سوره انعام آيه  ٩٩ 

   

  «وَ هُوَ اَلَّذِي أَنْزَلَ مِنَ اَلسَّمٰاءِ مٰاءً فَأَخْرَجْنٰا بِهِ نَبٰاتَ كُلِّ شَيْءٍ فَأَخْرَجْنٰا مِنْهُ خَضِراً نُخْرِجُ مِنْهُ حَبًّا مُتَرٰاكِباً وَ مِنَ اَلنَّخْلِ مِنْ طَلْعِهٰا قِنْوٰانٌ دٰانِيَةٌ وَ جَنّٰاتٍ مِنْ أَعْنٰابٍ وَ اَلزَّيْتُونَ وَ اَلرُّمّٰانَ مُشْتَبِهاً وَ غَيْرَ مُتَشٰابِهٍ اُنْظُرُوا إِلىٰ ثَمَرِهِ إِذٰا أَثْمَرَ وَ يَنْعِهِ إِنَّ فِي ذٰلِكُمْ لَآيٰاتٍ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ»

   

  (و او كسى است كه از آسمان آب فرومى‌فرستد و ما به وسيله آن آب همه رستنى‌ها را مى‌رويانيم و از رستنى‌ها سبزينه بيرون مى‌آوريم و از آن سبزينه دانه‌هاى تنگاتنگ يكديگر و از شكوفه‌هاى درخت خرما خوشه‌هاى آويزان نزديك به هم و در دسترس و باغ‌هاى انگور و زيتون و انار پديد مى‌آوريم كه همگون يا غير همگون هستند. بنگريد به ميوه نارس و رسيده و يكايك آنها، آنگاه كه ميوه دادند، بيگمان در اين نشانه‌هايى است براى كسانى كه ايمان مى‌آورند) .

   

  سوره انعام آيه  ١۴١ 

   

  «وَ هُوَ اَلَّذِي أَنْشَأَ جَنّٰاتٍ مَعْرُوشٰاتٍ وَ غَيْرَ مَعْرُوشٰاتٍ وَ اَلنَّخْلَ وَ اَلزَّرْعَ مُخْتَلِفاً أُكُلُهُ وَ اَلزَّيْتُونَ وَ اَلرُّمّٰانَ مُتَشٰابِهاً وَ غَيْرَ مُتَشٰابِهٍ كُلُوا مِنْ ثَمَرِهِ إِذٰا أَثْمَرَ وَ آتُوا حَقَّهُ يَوْمَ حَصٰادِهِ وَ لاٰ تُسْرِفُوا إِنَّهُ لاٰ يُحِبُّ اَلْمُسْرِفِينَ» .

   

  (و او كسى است كه آفريده باغهايى را كه بر پايه استوارند و باغ‌هايى را كه چنين نيستند. خرمابنها و كشتزارها را آفريده است كه ثمره آنها گوناگون است و نيز درختان زيتون و انار را آفريده است كه همگونند و متفاوتند هنگامى كه به بار آمده از ميوه آنها بخوريد و به هنگام رسيدن و چيدن و درو كردنشان از آنها به فقرا ببخشيد و زكات لازم را بدهيد و اسراف نكنيد زيرا خداوند اسراف‌كنندگان را دوست نمى‌دارد) .

   

  سوره الرحمن آيه  ۶٨ 

   

  «فِيهِمٰا فٰاكِهَةٌ وَ نَخْلٌ وَ رُمّٰانٌ»

   

  (در آن باغها ميوه‌ها و از جمله خرما و انار است)

   

  در قرآن سه رجوع به انار تحت نام الرمان داريم. در سوره انعام (آيه  ١۴ ) توصيه شديدى به محصولات ميوه‌اى شده است. گفته شده است كه پس از برداشت چنين محصولاتى (ميوه‌ها و غيره) وظيفه صاحب آن است كه بخشى از آن را بين فقراء پخش كند.

   

  انار كه از نظر گياه‌شناسى به نام Punica granatum شناخته شده، ميوه بومى ايران است، اگرچه انواع وحشى آن در هندوستان (هيماليا) افغانستان و سوريه وجود دارد. انار ميوه‌اى خيلى آبدار و از زمان‌هاى بسيار دور، هم به عنوان ميوه و هم به عنوان دارو مورد توجه زيادى بوده است. انارهاى مرغوب در باغهاى معلق بابل رشد نمودند و در مصر باستان نيز شناخته شده بودند. در زمان موسى پيغمبر انارهاى مرغوب در فلسطين، سوريه و لبنان كشت مى‌شده است. شهر ريمون براى انارهاى مشهورى كه دارد خيلى معروف است.

   

  زراعت انار ابتداء در كشورهاى شرقى مثل هندوستان و حوزه مديترانه رايج شد. اما در اسپانيا پس از معرفى اسلام در آنجا، رايج شد و در قرن سيزدهم به انگلستان راه يافت. پس از مدت زيادى، اسپانيايى‌ها اين ميوه مهم را به قاره جديد (آمريكا) به مكزيكو و فلوريدا بردند. كم‌كم كشت انار در كشورهاى ديگر هم رايج شد و امروزه تقريبا در همه نقاط حاره‌اى و زيرحاره‌اى رشد مى‌كند. امروزه انار درجه يك از تركيه، ايران، افغانستان، سوريه، مراكش و اسپانيا مى‌آيد.

   

  در هندوستان كلمۀ شولاپور براى انارهاى آبدارى كه Anar مى‌نامندشان، به كار مى‌رود. در تركيه، انار در جشن‌ها و ميهمانى‌هاى مهم صرف مى‌شود. ارزش كالرى انار  ۶۵  است. عصاره آن به راحتى قابل هضم است و حاوى  ١۵  درصد قند اشباع شده است.

   

  انار منبع سرشار سديم و داراى مقادير زيادى ريبوفلاوين، تيامين، نياسين، ويتامين C ، كلسيم و فسفر است. پروتئين و چربى هم موادى هستند كه به راحتى نمى‌توان از آنها گذشت.

   

  انار غذايى خوب و دارويى باارزش است، انار براى بيماران قلبى مؤثر است و خيلى براى ورم معده مفيد است. و دردهاى قلبى را تسكين مى‌دهد. عصاره اين ميوه نوشيدنى بسيار خنك است و تشنگى در هنگام اسهال را آرام مى‌كند. انار به عنوان يك داروى خوب براى اسهال و اسهال خونى عمل مى‌كند. براى بسيارى از بيماريها مثل ورم مخاط روده بزرگ، كم‌خونى، يرقان، فشارخون بالا، غدد و ورم مفاصل آب انار دارويى مؤثر است.

   

  وقتى انار با عسل خورانده شود صفرا را كاهش مى‌دهد. ميوه انار همچنين براى بسيارى از اختلالات سيستم دفاعى تجويز شده است.

   

  جوشانده پوست درخت انار كه حاوى پلاترين آلكالوئيدى و اسيد مازو است براى دفع كرمها، مخصوصا كرم كدو مفيد است. اين جوشانده همچنين براى درمان سل نيز مؤثر گزارش شده است.

   

  پوست ضخيم يعنى همان پوسته انار در تازه نگه داشتن انار نقش مهمى دارد.

   

   اين ميوه مى‌تواند براى بيش از شش ماه نگهدارى شود. اين پوسته هم حاوى مقادير زيادى اسيد مازو (بيش از  ٢٠  درصد) است و گهگاه براى دباغى چرم به كار مى‌رود. چرم مراكشى و اسپانيايى به خاطر اين مشهور است كه روزگارى با پوسته انار دباغى مى‌شده است.

   

   گلهاى ميوۀ انار بخاطر ارزش دارويى‌شان خيلى باارزشند. اين گلها براى درمان بسيارى بيمارى و جلوگيرى از سقط جنين تجويز شده‌اند. گلهاى قرمز كم‌رنگ اين ميوه منبع خوبى براى رنگسازى و مواد رنگى هستند.

   

  احاديثى در موضوع انار

   

   ١ -امام صادق (ع) مى‌فرمايد: پنج ميوه از ميوه‌هاى بهشتى است: انار، سيب، به، انگور، خرما (خصال شيخ صدوق ج  ١  ص  ٢٨٩ )

   

   ٢ -در حديثى از امام صادق (ع) چنين نقل شده كه فرمود: از انار استفاده كامل ببريد زيرا اگر شخص گرسنه آن را بخورد او را كفايت مى‌كند و اگر شخص سير بخورد اشتهاآور است. (وسائل ج  ١٧ -

   

  ص  ١١٩ ، فروع كافى ج  ۶  كتاب اطعمه قسمت انار ص  ٣۵٢ )

   

   ٣ -امام هشتم مى‌فرمايند: خوردن انار باعث تقويت قوه باه، و نيكويى رخسار كودك است (وسائل الشيعه ج  ١٧  ص  ١٢١ )

   

   ۴ -شخصى به نام حارث بن مغيره مى‌گويد: از امام ششم درباره ثقالت معده و نگرانى و افسردگى و سوءهاضمه‌اى كه در من پيدا شده بود سوال كردم آن حضرت به انارى كه جلوشان بود اشاره نمود و فرمود اين انار شيرين را با پيه آن بخور زيرا انار و پيه آن معده را دباغى و پاك مى‌كند سوءهاضمه را درمان مى‌بخشد و كمك به هضم غذا مى‌كند (وسائل الشيعه ج  ١٧  ص  ١٢٣ )

   

   ۵ -پيامبر اسلام (ص) مى‌فرمايد: هركس يك انار بخورد، خداوند قلب او را نورانى مى‌كند (كدورت و كسالت و افسردگى را از او دور مى‌سازد) و تا چهل روز وسوسه و اندوه از او دور مى‌شود (وسائل الشيعه ج  ١٧  ص  ١٢٠ )

   

   ۶ -امام صادق (ع) مى‌فرمايد: به كودكان خود انار بدهيد زيرا جوانى آنها را زودتر شكفته مى‌سازد (وسائل ج  ١٧  ص  ١٢١ )

   

   ٧ -امير المومنين على (ع) مى‌فرمايد: براى آنكه زبان كودكان شما هر چه زودتر باز شود و خوب صحبت كنند به آنها انار بخورانيد.

   

  (بحار الانوار ج  ۶۶  ص  ١۵۵ )

   

  8-امير المومنين على (ع) مى‌فرمايد: انار را با پوست بخوريد كه زردى دندان را از بين مى‌برد بوى بد دهان را نابود مى‌كند و غم و غصه را برطرف مى‌كند. (وسائل ج  ١٧  ص  ١٢٣ )

   

   ٩ -پيامبر اكرم (ص) مى‌فرمايند: انار را با پوست آن بخوريد زيرا معده را دباغى مى‌كند (وسائل ج  ١٧  ص  ١٢٣ ، مسند احمد، حديث  ٢٢١۵٣  باقى مسند الانصار)

   

   ١٠ -امام صادق (ع) مى‌فرمايد: بر روى زمين ميوه‌اى دوست‌داشتنى‌تر از انار براى پيامبر نبود و دوست مى‌داشت در موقع خوردن آن شريك نداشته باشد. (فروع كافى. ج  ۶  كتاب الاطعمه باب الرمان ص  ٣۵٢ )

   

   ١١ -حضرت صادق (ع) مى‌فرمايد: هر چيز كه مى‌خورم دلم مى‌خواهد كسى با من شريك شود جز در انار چون هيچ انارى نيست مگر آنكه در آن يك حبه از بهشت موجود است (فروع كافى-ج  ۶  كتاب اطعمه باب انار ص 353 همچنين وافى ج 3)

   

   ١٢ -امام صادق عليه السّلام فرمود جميع ميوه‌ها صد و بيست رنگ است سيد آنها انار است (فروع كافى، ج  ۶ ، كتاب الاطعمه-فصل انار ص 353)

   

  2950 بازدید
  رای دادن به این مورد
  (2 رای)
  منتشر شده در گیاهان دارویی
  کد خبر: 252

  موارد مرتبط

  نظرات   

   
  +1 #1 وحید 1393-01-02 20:57
  سلام استاد خیلی تشکر از احادیث خیلی خیلی استفاده کردم برای فرج صلوات
  نقل قول
   

  اضافه کردن نظر


  کد امنیتی
  تازه سازی

  با ما در تماس باشید

   

  ‪Google+‬‏

  حالت های رنگی