امروز: شنبه 30 تیر 1397 برابر با 21 جولای 2018

اخبار مهم روز
سال نو مبارک... - چهارشنبه, 28 اسفند 1392 00:00
جداول مصلحات و طبع خوراکیها - چهارشنبه, 01 آبان 1392 23:02

تدابیر مسافرت

  • دوشنبه, 02 بهمن 1396
  • نوشته شده توسط  صادقیان
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

به نام خدا

با توجه به پایان ماه مبارک رمضان و نزدیک شدن به فصل مسافرت تدابیری را جهت حفظ سلامت که باید در طول سفر رعایت کرد را جهت آشنایی شما عزیزان در زیر ارائه نمودم.

امیدوارم که حتی الامکان، این موارد را رعایت نموده تا با سلامتی خود برای جامعه مثمر ثمر قرار بگیریم.

تدابیری که مسافران جهت حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری و سفری دلنشین باید رعایت کنند عبارتند از:

تدبير مسافر:

مسافر باید قبل از حرکت، اگر در بدن خود غلبه خون داشته باشد، فصد کند و اگر اخلاط ديگرى غالب باشد، از مسهل استفاده کند و بدن را از اخلاط فاسد پاك كند؛ به این دلیل که گاهاً حركت سفر، اخلاط فاسد را تحريك می کند و در طى مسافرت بیماری بوجود می آورد كه فرد به پزشک احتیاج پیدا کرده و زود از بیماری فارغ نمی شود، بنابراین پیشنهاد میکنم که قبل از سفر به یک پزشک متخصص طب سنتی که دلسوز بوده مراجعه کرده و با تشخیص و تجویز به جای آن، بدن را از اخلاط فاسد، پاکسازی نماید.

و دیگر اینکه فرد باید قبل از حرکت، خود را به غذاهایی که در سفر برایش میسر است و به آن دسترسی دارد عادت دهد و نکته دیگری که امیدوارم به آن جامۀ عمل بپوشاند این است که خود را به زحمات سفر از جمله بی خوابی و سختی و اگر در تابستان است به گرما و در زمستان به سرما عادت دهد تا هیچکدام از اینها یک دفعه بر فرد عارض نشود.

تدبير غذا در سفر:

مسافر در سفر، باید حتی الامکان از غذاهایی که به آن عادت دارد، دوری کند و از چیزهایی که غذائیت بالایی دارند از قبیل گوشت و تخم مرغ استفاده کند، چون تحمل سفر قوای انسان را ضعیف می کند، بنابراین باید غذایی استفاده کند که جایگذین آنچه تحلیل رفته، شود.

اما تدبير آشاميدن آب‏:

مسافر بايد آبِ هر جا که در آن توقف می کند را با خود داشته باشد تا با آب توقفگاه ديگر مخلوط کند و بعد بنوشد كه این عمل موجب رفع ضرر اختلاف هر آبی می شود که متاسفانه ما امروزه به آن هیچ توجهی نمی کنیم و بهمین دلیل است که همیشه در مسافرتها و یا هنگام برگشت از مسافرت دچار بیماری یا سرماخوردگی می شویم.

میتوان جدا از مورد بالا جهت دفع ضرر آب به نکات زیر نیز توجه کرد:

1-       مخلوط کردن آب با کمی سركه رفع کننده ضرر آنست.

2-      خوردن پياز، سير، سركه و كاهو هر كدام كه باشد رفع کننده مضرات آب‏هاى ناگوار مى‏شود.

3-      رفع ضرر آب‏هاى شور با مخلوط کردن با سركه میسر مى‏شود و تغيير طعم و رفع ضرر هر دو با سكنجبين است.

4-      رفع ضرر و طعم آب تلخ با مخلوط کردن کمی شكر(قرمز، در صورت موجود نبودن، سفید) میسر است.

5-      اگر آب غليظ و بدبو باشد ، دفع ضرر آن با جوشاندن و مخلوط کردن با سركه ممکن است.

تدبير كم بودن آب و رفع ضرر عطش‏:

هرگاه در طول سفر، ترس كم آبی باشد بايد غذايى كه ایجاد تشنگى میكند از قبيل چيزهاى شور، تند و شيرين نخورد ، بلكه هر غذايى كه مى‏خورد كمتر از میزان اشتهایش بخورد.

و ديگر آنكه آب كم مخلوط با سركه، مى‏تواند جایگذین آب بسيار خالص شود؛ پس هرگاه آب، كم بود، اندکی از آن را با سركه، مخلوط نموده بنوشند،

 و بايد از جايى كه ترس از بى‏آبى باشد از هرچیزی که باعث عطش مى‏شود، از قبيل: حركت به سرعت و بسيار حرف زدن- خصوصا به صدای بلند- و غذاى گرم خوردن خودداری كنند.

اما آنچیزی که دفع تشنگى میكند:

1-      دوغ ترش و شيره تخم خرفه كه در دوغ خيسانيده باشند .

2-      یا شيره تخم خرفه‏ را با کمی سركه يا آلوبخارا يا تمر هندى یا قراقروت يا دانه انار در دهان نگهداشتن برطرف کننده تشنگى است.

3-      و همچنين بلور يا صدف يا نقره خالص را در دهان نگهداشتن و لبها را برروی هم گذاشتن كه هوای خارج داخل دهان نشود نيز دفع کننده تشنگى است.

نکته مهم:

بعد از تشنگى شدید به محض رسیدن مسافر به آب یکدفعه به اندازه سیر شدن آب ننوشد، بلكه اول مضمضه كند و دست و پا را در آب بگذارد و صورت را بشويد و بعد از آن كم‏كم بياشامد، تا آنكه عطش به تدريج برطرف شود و اگر یکدفعه بعد از عطش زیاد، آب بسيار بياشامد احتمال مرگ فرد نیز هست.

تدبير گرما در سفر:

البته مسافر بايد تمام بدن خود خصوصا سر را از گرما حفظ كند و از آفتاب بپوشاند و هنگامی که معده پر است حركت نكند .

و اگر ناچار شد، غذاى که میخورد كم و خنک باشد و البتّه ناشتا هم‏ نباشد، بخصوص اگر بدنش لاغر باشد يا مزاجش داغ باشد.

و سر و بدن خود را در آب سرد بشويد و از ميوه‏ها و ترشيها آنچه ممکن است، بخورد و اگر يافت نشد سر و سينه اش را با روغن بنفشه یا بادام و يا روغن تخم‏ كدو، چرب كند .

و قبل از حركت از توقفگاه اگر کمی آرد جو بو داده را با کمی نبات يا قند با آب سرد بنوشد، بسیار مناسب است؛

يا تخم اسفرزه با آب سرد با شيره جو، هر کدام که موجود باشد و بعد از رسیدن به توقفگاه دیگر از ميوه‏هاى سرد و غذاهاى ترش يا دوغ، آنچه که پیدا میشود، ميل نمايد.

 

تدبير اسکان در هر مکان:

بايد هرجا كه مرتفع‏تر باشد، آنجا چادر بزند يا چادری که برپا می کند به طرفى باشد كه باد شمال مى‏وزد.

 

دوری از سموم‏ و هوای آلوده:

اما دوری از سموم اين است كه در محلى كه احتمال وزيدن سموم باشد، دهان و بينى را به دستمالى كه به سير و سركه آغشته باشد بسته و از آنجا بگذرید و حتی المقدور هوا را استنشاق نكنید و هر یکساعت یکبار با آب سرد مضمضه كنید و اگر آب سرد باشد مكرر بنوشید و سر و سينه را با روغن تخم كدو يا بنفشه بادام، چرب كنید و سير و سركه را ببويید و قدرى بنوشید و اگر روغن تخم كدو را بنوشید، موجب دفع سموم مى‏شود. اگر دوغ بياشامید نیز نافع است و اگر قدرى پياز را در دوغ بخيسانید و قبل از حركت آنرا بياشامید البتّه نافع است و رفع ضرر سموم مى‏شود.

و اگر در طى مسیر، هواى سمى را قبل از وزيدن، استشمام نمايد که علامتش تيرگى و شدت حرارت و بدبويى هواست و ساير علاماتى كه مسافر در هواى سمى تجربه کرده است، اگر در مقابل باشد، راه را بگردانند و دهان و بينى را ببندند و سير را بكوبند و به سركه بیامیزند و در پيش دماغ نگه دارند و اگر آب در دسترس باشد، خود را در آب بیاندازند يا آنكه بر روى زمين به شکم بخوابند تا از هوای آلوده بگذرد.

و اگر اين هواى مذكور به دماغ رسد و حال فرد تغییر کند و غم و اضطراب قلب و غش حاصل شود، کمی سير و سركه و كافور بخورد و صندل سفيد و كافور ببويد و بر سينه و دماغ بمالد و دوغ سرد بنوشد و در آب سرد فرو رود و روغن تخم كدو در بينى بچكانند و پاها و دستها را به آب سرد بگذارد و غذاهاى خنك و ميوه‏هاى مرطوب و اغذيه ترش بخورد تا به حال آيد.

اما تدبير سردى هوا و برف در سفر:

بايد قبل از حركت از منزل، غذاهاى گرم را به قدر اشتها بخورد و بعد از آنكه حرارت غذا در بدن پخش شد، حركت كند و جلوی بينى و دهان را ببندد و اگر در طى مسافت، سرما شدت پیدا كند، قدرى فلفل با شربت عسل بنوشد.

و اگر قبل از حركت، غذايى كه گردو و پياز داشته باشد و يا شير و روغن داشته باشد بخورد ضرر سرما را رفع مى‏کند .

 

نکته:

اما بعد از رسیدن به مقصد، نبايد دفعتا نزديك آتش شود بلكه هواى خانه یا درون چادر را گرم كند و بعد از آرام شدن شدت سرما به آتش‏ نزديك شود و خود را بپوشاند و دست و پایش را در آب گرم بگذارد و در زير پتو‏هاى زیاد بخوابد تا به حال آيد.

و در هواى سرد بايد در مكان‏هاى گود و پست ساکن شود و اگر در چادر باشد رو به جنوب و مشرق باشد و چادر‏ها را نزديك به هم برپا کنند.

 

تدبیر فرار از خواب، هنگام رانندگی:

1-      پرهیز از مصرف آب بسیار و انواع نوشابه و دلستر.

2-      مشغول ساختن خود به میوه یا تنقلات سالم.

3-      مالیدن یک قطره اسانس نعناء در گودی زیر بینی.

4-      استنشاق و کشیدن کمی دارچین یا زنجبیل داخل بینی(قابل توجه است این مور در افراد گرم مزاج که دچار خونریزی بینی میشوند خیلی پیشنهاد نمی شود.

1690 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در تدابیر مسافرت
کد خبر: 326

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

با ما در تماس باشید

 

‪Google+‬‏

حالت های رنگی