امروز: چهارشنبه 30 خرداد 1397 برابر با 20 جون 2018

اخبار مهم روز
سال نو مبارک... - چهارشنبه, 28 اسفند 1392 00:00
جداول مصلحات و طبع خوراکیها - چهارشنبه, 01 آبان 1392 23:02

درمان واریس و واریکوسل

  • دوشنبه, 02 بهمن 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

 

دوالى‏ صفن یا واریکوسل

در طب سنتی به پوست بیضه صفن گفته می شود و دوالی به معنی گشادی و فراخی سیاهرگهای در پا می باشد که جمع بین دوالی صفن در طب مدرن به معنی واریکوسل می باشد.

دوالى و سختی و گشادی عروق بيشتر در بیضه چپ به وجود می آید « زيرا طرف چپ بدن به سبب دوريش از كبد[ كه يك منبع مهم حرارت بدن است‏] سردتر و ناتوان‏تر است »

درمان:

جهت درمان دوالى صفن(واریکوسل)، آنچه در دوالى(واریس) پا گفته خواهد شد به كار برید.

و نیز قى‏ء و ضماد داروهای تحلیل برنده و ملین هر دو مفید می باشد.

 

دوالى‏ یا واریس

بیماری که در آن رگهای ساق پا بزرگ، کلفت، گره گره و سبز می شود.

سبب این بیماری خون سوداوى و غلیظ است كه بیشتر در رگ‏هاى ساق پا رسوب میکند. و این بیماری بیشتر در کارگران، افرادی که زیاد پیاده روی می کنند و افرادی که بسیار روی پا می ایستند و غذاهای سودازا استفاده می کنند بروز می کند.

گاهاً اين بیماری از خون بلغمى پديد می آيد و در اين صورت رنگ رگ‏ها سبز نمايان می شود و گاها بعد از بیماریهای حاد به دلیل ریزش فضولات از بالا به پایین این بیماری بروز می کند. و گاه باشد كه بعد از امراض حادّه به سبب انتقال مواد به اندام تحتانی عارض می شود. در هر صورت هرچه زمان بگذرد درمان ان سخت تر می شود.

درمان:

*- خاکشیر دو قاشق غذاخوری با یک لیوان دم کرده افتیمون هر صبح ناشتا(قابل توجه که اگر فرد یبوست ندارد میتواند با شیرین کننده های طبیعی شیرین کند و نکته دیگر اینکه افتیمون بهیچ وجه نباید پودر شده و جوشانده شود یعنی نیمکوب کرده و سپس دم نمایید.)

*- به جای دستور فوق می توانید از ماء الجبن استفاده نمایید.(که امروزه بعضی شرکت های داروسازی گیاهی پودر آن را به بازار عرضه کرده اند.)

*- روغن مالی و ماساژ پا ازبالا به پایین با روغن سیاهدانه و بستن آن با پارچه نخی.

*- پرهیز از خوردن مواد سودازا مانند عدس، گوشت گوساله و گاو، سوسیس و کالباس، انواع روغن نباتی و مایع، آب یخ وسرد، انواع فست فود و مواد کارخانه ای و ......

*- پس از مصرف یک ماهه دستورات فوق می توانید در ابتدا از فصد رگ باسلیق و حداقل 15روز بعد از فصد اول از فصد رگ های پا بهره ببرید.(هنگام فصد و بیرون آمدن خون ساق پا را با دست بمالید تا خون غلیظ به سبب تحریک تماماً از بدن خارج شود.)

*- قابل توجه است که بعد از پاکسازی عمومی با دارو و بعضی اعمال یداوی ساق پا را با پارچه ای نخی ببندید که مانع ریزش مجدد ماده به اندام تحتانی شود اما باید که معتدل ببندید نه سخت و سفت و هنگام بستن ابتدا از کف پا شروع کرده و تا زانو ببندید.

*- نهایتاً بسته به تشخیص طبیب متخصص میتوانید از تعدادی زالو بر روی موضع واریس یا واریکوسل بهره ببرید.

 

3177 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در درمانگاه
کد خبر: 308

موارد مرتبط

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

با ما در تماس باشید

 

‪Google+‬‏

حالت های رنگی