امروز: شنبه 30 تیر 1397 برابر با 21 جولای 2018

اخبار مهم روز
سال نو مبارک... - چهارشنبه, 28 اسفند 1392 00:00
جداول مصلحات و طبع خوراکیها - چهارشنبه, 01 آبان 1392 23:02

درمانگاه

زیرمجموعه ها

ناباروری (13)

ناباروری

به نام خدا

نازایی یا ناباروری در منابع طب سنتی اسلامی ایرانی به نام عقر آمده و در کتاب طب اکبری عقر را به دو نوع تقسیم بندی کرده یکی، عقری که از جانب زن است و دیگری عقری که از جانب مرد است که در زیر عقری که در زنان هست ذکر شده و سعی کردیم حتی الامکان مطالب منابع را امروزی کرده و داروهای کاربردی و در دسترس را با داروهایی که در حال حاضر در ایران موجود نیست یا دسترسی به آن دشوار است جایگزین کنیم.

این مطالب را جهت آشنایی پزشکان علاقمند به طب اسلامی و مردم عزیزمان در سایت قرار دادیم تا بدانند که درمان نازایی به این سختی که فکر می کنند نیست تا این مهم را بر خود و دیگران سخت نگیرند و قابل ذکر است که در این موارد حتما با متخصص طب اسلامی مشورت نمایید تا قبل از درمان، تشخیص درستی حاصل نمایند، سپس به درمان بپردازد.

خواهشمندیم در صورتی که خطایی در متن مشاهده نمودید آن را از طریق پست الکترونیک سایت به ما متذکر شوید.

اردتمندتان

صادقیان

مشاهده مطلب...
جمعه, 08 آبان 1394

 

دلیل بوی بد دهان، رطوبت گندیده است.

و این رطوبت می تواند در سه جا باشد:

1-      عفونت لثه ها

2-      خلطی که در معده متعفن شده باشد و بخار آن به دهان می رسد.

3-      عفونت سینوس ها

جمعه, 08 آبان 1394

 

اين درمان نيز از درمانهاى عام است كه بويژه پس از بكار بردن مسهل ها براى پيران و آنها كه در حال نقاهت ميباشند و نيز اشخاص كم‌توان بسيارلازم است زيرا ستون بدن اعضاء رئيسه(قلب، مغز، کبد) است و اگر اين اندامها نيروى كافى‌نداشته باشند هيچيك از شگردهاى پزشكى براى بهبود بيمار سودمند نيست‌ و در همه بيماريها بايد باين مطلب توجه داشته باشند اين تقويت از جهت‌گرمى و سردى نيست بلكه از خواص روحانى نهفته در داروها است و در همه‌ بيماريها بايد اين داروها را بكار بگيرند زيرا اگر طبيعت يك بيمار و روح او نيرومند باشند كار يك دارو را  نيرو ميبخشند و بآن كمك ميكنند چرا که تا وقتى كه‌ طبيعت در داروئى كارگر نباشد آن دارو در بدن كارى نميتواند بكند،چه‌ بسا كه تقويت براى بيمار بس است و ديگر نيازى به دارو نخواهد داشت و طبيعت خود براى بيرون راندن بيمارى بپا ميخيزد و بيمارى را در هنگام‌ بحران با اسهال يا پيشاب و يا عرق و يا از راههاى ديگر بيرون مى‌راند و بكار گرفتن داروهاى نيروبخش خود سبب ميشود كه بيمار بحران را بهتر بگذراند و طبيعتش بهتر بر بيمارى چيره شود زيرا بهنگام بيرون راندن دشمن‌ يا بايد او نيروى خود را از دست بدهد و بر او چيره گردند و يا بايد نخست‌ بر نيروى خود بيفزايند و آنگاه بر او پيروز شوند، اما بهتر است كه از هردو سو چاره‌انديشى كنند اگرچه چنين مينمايد كه بايد نخست از نيروى دشمن ‌بكاهند اما من اينطور ميبينم كه بنا بحكمت خدائى بايد طبيعت را نيرومندكنند چراکه طبيعت  نيرومند بتنهائى ميتواند از عهده بيمارى برآيد اما چه بهتركه از يكسو بتقويت طبيعت بيمار بپردازيم و از جهت ديگر بيمارى را تضعيف كنيم زيرا اين دو باهم آميخته هستند و اگر بخواهيم بتنهائى نيروى بيمارى‌را بگيريم و طبيعت بيمار نيز نيروى خود را از دست ندهد غيرممكن است‌ پس بايد طبيعت را بدفع بيمارى وادار كنيم اما اگر فرصت كافى نبود بايدداروهاى نيروبخش را با داروهاى ضد بيمارى بياميزيم تا هردو كار باهم‌انجام گيرد.

دوشنبه, 02 بهمن 1396

درمان بوی بد بدن و زیر بغل:

بوی بد عرق در بیشتر اوقات از زیادی اخلاط در بدن و عفونت آن می باشد که درمان آن پاکسازی بدن توسط داروهای مربوطه و تخلیه خلط غالب با حجامت، فصد و .... می باشد.

و گاهی اوقات به دلیل تاخیر در غسل جنابت، حیض و حرارت زیاد قلب و جگر می باشد.

و همینطور مصرف زیاد غذاهای بدبو مانند پیاز است که موجب بوی بد عرق می شود.

سیر درمان:

1-      اگر حرارت کبد و قلب بالا بود از آب زرشک، آبغوره، آبلیمو، آب انار، رب انار و سایر ترشیجات همانند سرکه انگبین جهت تعدیل حرارت کبد استفاده نمایید و زمان مصرف آن بهتر است نیم ساعت قبل از ناهار و شام باشد.

2-      صبح ناشتا از عرق بیدمشک، آبلیمو و آب جوش و عسل، خیسانده آلو بخارا با گل سرخ، گلاب یا عرق دارچین، عرق بادرنجبویه با عسل استفاده نمایید.

3-      شستشوی بدن با آب برگ مورد تازه یا با گلاب و یا با آب برگ سیب یا به.

4-      پی در پی دوش گرفتن یا در استخر شنا کردن.

5-      خیس کردن پیراهن با عرق بیدمشک یا گلاب.

6-      در کل ابن سینا (ره) دارچین را در درمان بوی بد عرق پیشنهاد میکنند.(در مزاجهای گرم از آبلیمو به عنوان مصلح دارچین استفاده کنید).

 

با توجه به تعدد مناطق جغرافیایی لازم دانستم تا برخی از چیزهایی که بوی بدن را خوشبو میکند را خدمت بزرگواران ارائه کنم که برخی از آنها عبارتند از:

دارچین

زردآلو

گل سرخ

گلاب

عرق بيدمشك

كنگر

فرنجمشك

شاهتره

دارچينى

مرمكى

جوزبوا

میخک

ترنج با پوست

هل

و ....

نکته: حتما در بدبویی ناشی از عفونی شدن خلط، طبیعت موارد فوق را در نظر گرفته سپس به مصرف آن بپردازید.

دوشنبه, 02 بهمن 1396

به نام نور آسمان و زمین

 

ورم و سختی طحال

بیشتر اوقات بزرگی و ورم طحال با سفتی و سختی همراه است، زیرا طحال محل ریزش فضولات غلیظ است و اگر در هنگامیکه طحال ورم دارد آن فضولات متراکم گردد، به ناچار موجب سختی طحال می شود.

و گاهی اوقات بزرگی طحال به سبب زیادی شریان ها در طحال، ورم های گرم به آن عارض می شود و خیلی زود موجبات سختی و بزرگی طحال را فراهم می آورد، به این دلیل که خونی که به عنوان غذای خودِ طحال می آید غلیظ است و در ورم روی هم انباشته شده و همینطور با شدت حرارت، بخش لطیف خون را نیز از بین برده و خون غلیظ تر شده که این مسئله موجب سخت تر شدن طحال و پیرو آن ورم بیشتر آن می شود.

 

انواع ورم:

1-     اگر ورم و بزرگی طحال ناشی از غلبه دم(گرمی و تری) باشد:

علامت آن:

 • درد کناره طحال که محل آن سمت چپ دنده ها بوده و همراه با التهاب، عطش و تب شدید است.
 • رنگ ادرار به سبب سوختن خون و تولید زیاد سودا در کبد و ضعف طحال از جذب آن و غلظت آن، سیاه مایل به سرخی است.
 • قرمزی پوست ناحیه هم جوار طحال به جهت اتصال آن به غشای شکم و استخوانهای نازک دنده در پشت.

 

سیر درمان:

 • فصد باسلیق
 • مصرف مسهلاتی مانند خیار شنبر، آب کاسنی، آب عنب الثعلب(انگور توره) و امثال آنها.
 • قرار دادن ضماد های سرد که همراه با لطافت دهنده هایی مانند سرکه باشد تا ماده موجود در طحال را منجمد نسازد.
 • حجامت موضع طحال نیز کمک کننده است.

 

 

2-     اگر ورم ناشی از غلبه صفرا باشد:

 

علامت:

 • سوزش طحال، به این دلیل که صفرا به واسطه لطافتی که دارد میل به ظاهر عضو کرده که موجب ایجاد جوشهایی بر روی طحال شده و این سوزش در پوست همجوار طحال نیز بروز می کند.
 • تب و تشدید پیدا کردن آن.
 • زردی چشم وزبان همراه با سایر نقاط بدن به جهت غلبه صفرا و آمیخته شدن آن با خون(گاهی اوقات به جهت آمیخته شدن صفرا با سودایی که طحال از جذب آن عاجز است رنگ بدن، خصوصاً چهره زرد مایل به سیاه می شود، و در وقتی که حرارت شدید است صفرا سوخته و طحال از جذب آن شدیداً ضعیف است، فرد مبتلا به یرقان اسود(زردی سیاه) می شود).

 

سیر درمان:

 • خروج صفرا با آب میوه ها و امثال آن مانند دم کرده هلیله، شاهتره، افتیمون با سکنجبین(سکنجبین افتیمونی)، آب زرشک، آب انار، آب نارنج و .....
 • ضماد روی موضع با ضمادهای سرد و تر مانند آرد جو، خطمی با کاسنی و سرکه.

 

 

3-    اگر ورم ناشی از غلبه بلغم باشد:

علامت:

 • حجم زیاد طحال با کمی درد.
 • تغییر رنگ چهره و میل به سفیدی آن.
 • سفیدی چشم و زبان(به این دلیل که رطوبت از مغز به طحال ریخته و تصرف حرارت بر رطوبت تولید بخارات کرده و بخارات به سمت سر رفته و در آنجا منعقد شده و موجب سفیدی چشم و زبان می شود. ابن بختیشوع می گوید که اکثراً ورم طحال ناشی از رطوبت نازل شده از سر است، زیرا رطوبتی که از کبد می آید، رقیق آمیخته با خون است که ایجاد ورم نمی کند، مگر آنکه زیاد شود و آنچه از سر فرو می آید سرد، غلیظ و خام است).
 • سفیدی رنگ ادرار و مدفوع به دلیل سردی عارض شده به کبد و معده.

 

سیر درمان:

 • اخراج بلغم با تنقیه از دم کرده پوست ریشه کرفس، ریشه کبر، ریشه رازیانه و انیسئن و انجیر و تربد با شکر ، نمک  و روغن بادام تلخ.
 • روغن مالی موضع با روغن بادام تلخ.
 • یک قاشق مرباخوری تخم اسفند با شربت زعفران و عسل.
 • ضماد موضع با خاکستر چوب انگور و روغن گل با سرکه.

 

4-    اگر ورم ناشی از غلبه سودا باشد:

علامت:

 • نفخ شکم به جهت زیادی تولید باد ناشی از بخارهای غلیظ تحلیل رفته از طحال و ضعف معده و هضم.
 • سختی شدید طحال، زیرا سودا از فلیظ ترین خلطهاست و برآمدگی طحال به جهت بزرگی آن به نحویست که در ظاهر پوست محسوس است، به جهت بزرگی حجم آن، زیرا آن معدن خلط سوداست و همه را به خود جذب می کند و اگر آن بزرگ شود تولید سودا در کبد نیز زیاد می شود.
 • بریده بریده نفس کشیدن مانند حق حق زدن بچه هنگام گریه، به جهت اینکه طحال برای اندام مجاور خود مانند ریه مزاحمت ایجاد می کند، به این دلیل که در بازدم طحال تحریک شده و درد می گیرد و فشار می دهد و بدین سبب سینه و ریه لحظه ای آرام گرفته و باز به جهت جبران نفس مجدداً بازدم می کند.
 • هنگامیکه فرد غذا می خورد احساس ناراحتی می کند، خصوصاً زمانیکه معده پر باشد.
 • تیرگی رنگ چهره و بدن.
 • اختلالات گوارشی به جهت سردی معده که از ریزش مواد فاسد زیاد از طحال به معده است.
 • سرعت نبض شریانهای کاروتید گردنی که در دو طرف حلقوم قرار گرفته، که این به شبب زحمتیست که طحال برای ریه ایجاد کرده و مانع انبساط کامل آن شده و تنفس طبیعی که منجر به خنکی قلب شود صورت نمی گیرد که به این سبب روح و قلب به خنکی و ترویح زیاد محتاج می شوند که پیرو آن همه شریانها به حرکت در می آیند و حرکت این دو شریان با چشم قابل رویت است زیرا بزرگ و آشکار است.
 • لاغری بدن، که در تایید این جمله بقراط می گوید که هرگاه طحال بزرگ شود بدن لاغر می شود و هرگاه کوچک گردد بدن چاق می شود و جالینوس گفتهخ که بزرگی طحال به دلیل خلط فاسد در بدن است و لازمه بزرگی طحال لاغری کبد و ضعف و سستی قوه آن است که به اینکه تولید خونی که صلاحیت داشته باشد تا بدن را چاق کند کم است که نتیجه ضعف کبد است و موجب لاغری بدن می شود.

 

سیر درمان:

 • اگر خون به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد و فرد دچار کم خونی نباشد می توان فصد باسلیق با اسیلم را انجام داد و در صورتی که رگ اسیلم را گشودید باید آن را به حال خود واگذارید تا آنکه خون به خودی خود بایستد و آن را نباید بست مگر اینکه ضعف عمومی بر بدن عارض شود و سبب این که نباید رگ را بست این است که این رگ ریز بوده و خونی که از آن می آید غلیظ است و به این دلیل است که در بیشتر مواقع لازم می شود که آن را در آب گرم بگذارند تا خون به آسانی بیرون آید و نباید پیش از رسیدن به نتیجه مطلوب جلوی آن را گرفت.
 • نوشیدن سکنجبین بزوری بعد از فصد.
 • پاکسازی بدن با دمکرده افتیمون یا بسفایج.
 • ضماد با سرکه، سداب و پونه روی موضع طحال.
 • ضماد اشق و سرکه و امثال آن مانند آنکه خردل را بر روی پوست بپاشند و با عسل طِلا نمایند.
 • و بعد از پاکسازی عمومی از انجیر و کبر پرورده(ترشی کبر) استفاده نمایید.

 

 

دوشنبه, 25 خرداد 1394

شب‏ ادرارى‏ (ادرار كردن بدون اراده در عالم خواب)

شب ادرارى عبارتست از يك عمل غير ارادى كه طبيعت در عالم خواب انجام مى‏دهد تا مثانه را از ادرار خالى نمايد و اين عمل بيشتر در كودكان و گاهى نوجوانان انجام مى‏شود. عوامل مختلف مى‏توانند سبب شب ادرارى شوند مانند:

1-      سوء مزاج سرد زیاد و سستی عضله های مثانه(سستى كمر، ضعف اعصاب، كوچك بودن مثانه، سستى اسفنگترهاى كنترل‏كننده مجراى ادرار، زياد بودن رطوبات بدن از حال طبيعى، ناراحتى‏هاى عصبى مانند اضطراب و ضعف دستگاه عصبى).

2-      مصرف زیاد داروهای مدر(هندوانه، خربزه، موسیر، سریش، هلیله زرد، چای و.....)

3-      جابه جا شدن مهره کمر که پیرو آن به عضله مثانه آسیب برساند.

لكن اكثر افرادى كه شب ادرارى دارند داراى مزاج سرد و مرطوب هستند و كثرت رطوبات بدن سبب مى‏شود كه مثانه زودزود پر شود و چون اين اطفال خواب سنگينى هم دارند زمانى كه مثانه از ادرار پر مى‏شود طبيعت بصورت يك عمل انعكاسى ماهيچه‏ هاى‏ ديواره مثانه را جهت تخليه مثانه به انقباض در مى‏ آورد و از سوى ديگر اسفنگتر كنترل كننده مجراى ادرار قدرت كافى جهت بستن مجراى ادرار را ندارد و دست از انقباض بر مى‏ دارد و مثانه تخليه مى‏ گردد.

سیر درمان:

1-      غذاها و نوشيدنى‏هائى كه مدر بول(ادرار آور) هستند مانند چائى، قهوه، كاكائو، خیار، هندوانه و خربزه، كاهو و امثالهم خصوصاً در نيمه دوم روز استفاده نشود.

2-      روغن مالی ناحیه مثانه با روغن بادام تلخ، هرشب.(در صورت نیاز از بادکش گرم کمک گرفته شود).

3-      ضماد داروهای گرم مزاج بر روی موضع مانند زنجبیلِ مخلوط با کمی زردچوبه.

4-      دمنوش اسطوخدوس روزی 2 مرتبه صبح و ظهر نصف لیوان.

چهارشنبه, 20 خرداد 1394

ورم لوزه

منتشر شده در درمانگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

ورم لوزه:

علائم

 • لوزه های قرمز یا متورم
 • نقاط سفید روی لوزه ها
 • درد گردن یا تورم گردن
 • گلودرد
 • مشکل در بلع غذا
 • سرفه
 • سردرد
 • چشم درد
 • درد عمومی بدن
 • گوش درد
 • تب
 • احساس لرز
 • گرفتگی بینی

آیا در هیچ یک از مکاتب پزشکی درمانی به غیر از جراحی وجود دارد؟

آری

قبل از هر چیز باید به عواملی که باعث این ورم لوزه ها میشود توجه نماییم که برخی از آنها عبارتند از:

 • مصرف نوشیدنیهای سرد و یخ، خصوصاً صبح ناشتا و مابین غذا خصوصاً غذای گرم مانند(آب، نوشابه، دلستر و ....) .
 • مصرف تنقلات ناسالم مانند(چیپس، پفک، بستنی یخ، انواع نوشیدنی های مصنوعی و ...).
 • خود را در معرض باد سرد قرار دادن، خصوصاً هنگامی که دمای بدن بالاست.
 • مواد غذایی ادویه دار، سرخ کردنی و انواع فست فودها.

 

درمانهای طبیعی و مجرب:

 • قبل از خواب و صبح هنگام بیدار شدن از خواب، آخرین و اولین چیزی که می خورید یک قاشق مرباخوری عسل به صورت لیسیدن باشد.
 • شربت آب گرم با عسل و آب لیمو.
 • مصرف سوپ گرم و نوشیدنی های گرم مانند دمنوش اسطوخدوس، بابونه، آویشن و .....
 • غرغره کردن محلول آب ولرم و نمک.
 • روغن مالی ملاج سر با روغن کنجد.
 • چکانیدن دو قطره روغن سیاهدانه زیر زبان.
 • روغن مالی زیر چانه تا حنجره با روغن سیاهدانه.
 • بادکش تحت الذقن(زیر چانه) به بهبودی سرعت می بخشد.
صفحه1 از5

با ما در تماس باشید

 

‪Google+‬‏

حالت های رنگی